Українська
Русский
English (google)
Polska (google)
Deutsch (google)
Portugues (google)
Dansk (google)
на четвертому рівні стадіону будуть розташовані ресторани (скайбокси), які можна замовляти для перегляду матчів
Додати в закладки (Ctrl+D) Більше закладок...


Все про ЄВРО-2012
Будівництво стадіонів онлайн
Вхід | Реєстрація | Підписка на новини


«Металіст»: арена з п’ятьма зірками


Tweet


«Металіст»: арена з п’ятьма зірками
З усіх українських арен харківська – єдина, яку готувала українська команда проектувальників. Як створити стадіон Євро? Чим відрізняються стандарти УЄФА? І які альтернативні варіанти розглядались, перш, ніж з’явився дах «павук»? Про це розповів головний архітектор проекту стадіону Олександр Чуб.
– На скільки це складно – спроектувати стадіон?

– Я займаюсь стадіоном з 1983 року, задовго до Євро. І прийшов до висновку, що проектування стадіону можна порівняти лише з проектуванням великого медичного комплексу або крупного мікрорайону. Це високий рівень залучення технологій і великої кількості субпідрядних організацій. На стадіоні було залучено понад 10 субпідрядних проектних організацій. У проектуванні даху, наприклад, взяв участь Харківський філіал інституту імені Шимановського.

У генплані Харкова була зарезервована територія для будівництва нової спортивної арени, але коли Україна виграла право на проведення Євро-2012, було прийнято правильне рішення реконструювати існуючий стадіон «Металіст». Це дозволило Харкову зберегти час і отримати статус приймаючого міста.

Харків єдине місто-господар Євро, де над стадіоном працювала виключно українська команда. Спочатку місто було на лаві запасних. Спільні зусилля проектантів і будівельників, скорочення часу будівництва показали, що Харків готовий вчасно побудувати арену для ігр міжнародного класу. Нам допомогла любов до країни і міста.

У числі команди, яка добре попрацювала, можу назвати  Київський авіаційний університет, який робив аеродинамічні дослідження витривалості даху стадіону. Тепер ми можемо рекомендувати їх російським колегам проектувальникам у дослідженні моделей їх стадіонів. Хороший фронт робіт виконаний інженерами щодо розрахунків освітлення. Вони склали конкуренцію компанії «Філіпс» і перемогли в тендері. Тепер у нас чудовий освітлювальний комплекс, де ми отримали понад 2000 люкс і можемо розвити систему до 2400.

kharkiv_arena.jpgВзагалі на стадіоні все крупно масштабне. Наприклад, вага даху – 3,5 тонн над головою.
«Металіст» – одна з найстарших арен країни. Вона була створена у 1925 році за ініціативи радянського наркому Анастаса Мікояна. У 1927-му постали головні споруди: 2 невеликі трибуни і бігова доріжка, а також футбольне поле. Перший проект арени виконав архітектор Зиновій Перміловський. Коли ми покопались в історії, то дізнались, що в ті часи він був ще студентом. Тим не менше об’єкт є дуже цікавим з точки зору стадіонної архітектури. Тепер, після реконструкції об’єкти, які вдалось зберегти, набули статусу культурної пам’ятки. Зокрема, ми зберегли фрагмент фасадної частини східної трибуни від З. Перміловського, вхідний павільйон-ротонду. Збережена і скульптура дискоболу. Я вважаю це досягненням в культурному сенсі. Історична складова цінується і в Європі.

– Арена працює вже півтора роки. Можете відзначити її сильні сторони?

– У нас, по-перше, оригінальний дах. Ми не могли спиратися на старі трибуни, тому придумали конструкцію, яка накриває їх як «павук» з опорами за межами чаші стадіону. По-друге, є власна спайдер-камера, яка літає над стадіоном у трьох вимірах. Такої нема на жодному стадіоні України, Та й в Європі це вважається дорогим задоволенням. По-третє, те, що нам вдалось зберегти і включити до складу комплексу все, що має статус пам’ятника архітектури, я також вважаю нашим досягненням. Аутентичний фрагмент східної трибуни разом із вхідним павільйоном став історичною візитівкою стадіону.

По-четверте, багатофункціональність – теж перевага арени. Особисто я не є прихильником будівництва арени виключно для футболу. На міському стадіоні мають бути представлені інші види спорту. Моє покоління пам’ятає на стадіонах тисячі глядачів, які вболівали не тільки на футболі, а й на легкоатлетичних змаганнях, інших видах спорту. Якщо вдало поєднати легкоатлетичну складову і футбольну – це тільки плюс. Ми можемо бути акредитовані на міжнародні змагання з легкої атлетики. Щодо планування і обслуговування – повністю витримано європейський рівень.

Загалом це арена, яка налаштована працювати не тільки на Євро, а й на майбутнє. Ми зробили оптимальний стадіон для нашого міста. У нас стабільно заповнені 40 тисяч місць.

– У кожному з чотирьох міст підкреслюють, що їх газон буде найкращим. Чим вирізнятиметься поле у Харкові?


– Вимога УЄФА – стадіон Євро має мати природне покриття. У нас газон буде цілий рік зеленим. Ігри Ліги Європи, які відбулись на «Донбас Арені» і «Металісті» – проводились вже на живому газоні необхідного рівня.

«Металіст» пережив кілька «газонних» епох. У 60-ті роки було звичайне трав’яне поле. Потім зробили дренажні труби під газони – довгий час це був найкращий газон в СРСР, та один з кращих в Європі. Сьогодні за цим параметром ми знову хочемо вирватись вперед.

Газон – це не просто багатошарове покриття. Він включає в себе багато інженерних систем: полив, підігрів, дренаж і систему аерації, усі інші напрямки, які підтримують газон в належному стані. Зараз ми зробили примусовий дренаж. І коли в місті буде злива, газон буде майже сухий, бо волога тут всмоктується «дренажною» губкою. По трубах буде подаватись повітря для аерації. Раніше газон мав підігрів електрокабелем, зараз міняємо на водний підігрів – це розчин води з етиленгліколем.
Ми знаємо, що донецький газон – дорогий і добротний. Але на «Металісті» буде не гірший. Зараз працюємо з командою спеціалістів, яка має світовий досвід і володіє найсучаснішими технологіями.

– Розкажіть, як з’явився славнозвісний дах-«павук»?


– Було кілька варіантів покриття арени. Один розглядався як дах-колесо, що мало опиратися на 4 вежі в розривах між трибунами. Це було кардинально інше архітектурне рішення. Та, оцінивши ризики, ми зрозуміли, що для такої конструкції у нас надто важкий дах – 3,5 тонн. Покрівля могла пошкодити фундаменти трибун. Тому ми відмовились від «колеса». Інший варіант – велетенської арки. Та оскільки арка вимагала великих відстаней, а з одного боку ми були обмежені вулицею Плеханівською, варіант відпав сам собою.

OSK.jpgУ нашій ситуації, коли є 4 різні трибуни, необхідно було знайти якусь об’єднуючу ідею, архітектурний акцент. Оскільки ми реконструювали арену, не перериваючи ігор, знайшли рішення – поставили опори і розтяжки. Конструкція усім сподобалось. Хтось побачив краба, хтось – павука. Головне – ми знайшли єдине рішення. «Павук» не опирається ні на одну з трибун і при цьому залишається супернадійним. Передбачена апаратура повного моніторингу конструкції, зокрема, покриття. В розрахунках ми розглядали можливість втрати стійкості опор і спроектували таким чином, що опора може вийти з ладу, а конструкція вистоїть. Тому дах-павук став оптимальним вибором. І на рівні безпеки, і на рівні  архітектурного рішення – конструкція об’єднала всі трибуни і зробила єдиним образ стадіону.

– Як було працювати з УЄФА?

– Непросто. Адже стандарти УЄФА – поняття відносне. Їх документація постійно змінюється. Наприклад, спочатку передбачався блок кабінок для коментаторів. Це було складне завдання, але ми його виконали. Через рік змінились вимоги – усі місця коментаторів і журналістів перенесено на поверхню західної трибуни – так званої медіатрибуни.

Теж саме сталося і з санітарною зоною. Співвідношення чоловічих і жіночих туалетів нерівне ( 65% до 35%), але оскільки на жінок норматив вищий – виходить порівну. Стандарти УЄФА протягом реконструкції змінювались – в результаті вдвічі збільшилась кількість туалетів.

Взагалі стадіон є складною інженерною конструкцією. Він багатошаровий. Тут є власне футбольні технології, технологічні системи поля, роботу якої забезпечує багато машин. Третій рівень – весь комплекс обслуговування глядачів. Наш стадіон має місткість близько 40 тисяч. Вимоги УЄФА такі: він має наповнюватись протягом  однієї години, а евакуйовуватись протягом 8 хвилин. Подібних нормативів для стадіонів до серпня минулого року не було в українських державних будівельних нормах.

Окрім цього, комплекс для глядача включає розміщення, пересування, місця для сидінь, які мають бути досить комфортними та вандалостійкими. Важко далось в проектуванні питання кута зору на поле в умовах реконструкції. З цією проблемою зіткнулись і на НСК «Олімпійський», але кожна арена знайшла рішення. Ще одна вимога УЄФА – сегрегація різних груп глядачів. Необхідно розділити фанів на трибунах, VIP-глядачів, журналістів, власне футболістів, представників УЄФА. В якихось точках вони мають зустрічатись, в якихось – ні.

Важливою складовою стадіонів є комплекс телетрансляції: передавальні станції, енергетичний блок, забезпечення трансляції. Коли ми проектуємо арену, думаємо, що робимо її тільки для глядачів. Насправді вона створюється і для телеглядачів.

ukraine2012.gov.ua

Мітки: проект стадіон Харків Металіст


Tweet
Оберіть мову статті: Українська Русский


Феєрверк на стадіоні Металіст
Феєрверк на стадіоні Металіст
Зйомка харківського стадіону з вертольоту під час матчу ЄВРО-2012. Відео
Зйомка харківського стадіону з вертольоту під час матчу...
Реконструкція стадіону
Реконструкція стадіону "Металіст" в Харкові триває. Фото
План-схема стадіону Металіст в Харкові
План-схема стадіону Металіст в Харкові 
макс (Гість) | 03.06.2011, 12:50:30  | || IP: 46.119....Підтримуєте? – 8|37 +
Они что сами себе присвоили 5 звёзд?

Kyiv (Гість) RE: макс (Гість) | 07.07.2011, 21:32:25  | || IP: 109.251...Підтримуєте? – 1|3 +
это наверно пять звезд газону дали :dntknw:

 
Влад (Гість) | 03.06.2011, 15:54:12  | || IP: 195.234...Підтримуєте? – 4|15 +
А больше понравилась их первая идея реконструкции, где крыша должна была держаться на 4-х колоннах, вот это было бы как на Сан-Сиро или на Бернабео. А по хорошему, лучше Металлисту задуматься над строительством новой арены, по типу донецкой, которая будет чисто футбольной и более вместительной.

Харьковчанин (Гість) RE: Влад (Гість) | 06.06.2011, 11:28:25  | || IP: 77.120....Підтримуєте? – 0|7 +
Вот именно, согласен. Надо строить новую чисто футбольную арену. Пусть этот принимает соревнования по атлетике, а футбол надо смотреть надо смотреть ФУТБОЛЬНОМ СТАДИОНЕ!!! "21 век на дворе. Вся Европа избавляется от беговых дорожек, а мы реконструируем савецкий металлолом. Хоть 20 звезд давайте ОСК Металлист и НСК Олимпийский - это худшие арены будущего ЕВРО к моему и тысячам разбирающихся в футболе и его инфраструктуре людей ГЛУБОЧАЙШЕМУ СОЖАЛЕНИЮ...

Kyiv (Гість) RE: Харьковчанин (Гість) | 07.07.2011, 21:27:42  || IP: 109.251...Підтримуєте? – 0|0 +
я с вами согласен, но надо признать:
1. в столице должен быть олимпийский стадион, и если бы не евро его просто бы снесли и застроили высотками (современем)!
2. реконструкция олимпийского в отличии от стадиончика металиста (простите назвать его ареной язык не поворачивается), выполняется на высоком уровне и стадион будет шо надо!!
P.S. а динамо и арсенал построят новые АРЕНЫ, арсеналу уже выделили землю возле троещенского эпицентра, и оболонь будет свою аренку реконструировать так что все ок!!
да и еще в киеве в отличии от харькова совкового монстра уже нет с чем всех киевлян и поздравляю!!
Україна вперед!!!!! :bye:

 
lisovoy_dyx (Львів) | 07.07.2011, 21:24:21  |Підтримуєте? – 0|0 +
Хороший чи поганий стад вирішуєм ми! но остаточне рішення за вболівальниками, що приїдуть на Євро - 2012.

 
Sigarro (Самбір) | 21.06.2011, 19:44:15  | |Підтримуєте? – 0|3 +
Просто жах а не стадіон))) І це коряве створіння буде приймати євро? Краще б Одесі віддали право четвертого міста...

Kyiv (Гість) RE: Sigarro (Самбір) | 07.07.2011, 21:11:26  | || IP: 109.251...Підтримуєте? – 0|1 +
совковое уродство. оно и ви дно шо ее строили украинские специолисты!!! :rolf: отдать евро Одессе!!!! :bye:

 
Vova ne Zil Vova (Гість) | 20.06.2011, 17:55:06  | || IP: 92.113....Підтримуєте? – 0|1 +
Народ! кто знает, что это за сцену смастерили на Металлисте?

 
13Mark (Львів) | 03.06.2011, 18:13:29  | |Підтримуєте? – 6|8 +
"вага даху – 3,5 тонн" :o_0:
Вони що дах з пінопласту чи аерогелю робили? :rolf:

 
макс (Гість) | 03.06.2011, 12:45:04  | || IP: 46.119....Підтримуєте? – 21|39 +
Стадіон лайно.

! (Гість) RE: макс (Гість) | 03.06.2011, 17:38:28  | || IP: 91.124....Підтримуєте? – 17|17 +
Згоден на всі 1000%

 
PitBull (Бердянськ) | 03.06.2011, 13:54:20  | |Підтримуєте? – 16|36 +
Говорить можно все, что угодно! Но вот то, что эта арена худшая на предстоящем Евро - 100% :(

 
Одесса Нацики (Гість) | 03.06.2011, 13:40:17  | || IP: 91.201....Підтримуєте? – 10|25 +
Если у этого чуда совейской инженерной мысли пять звезд,то сколько тогда у Донбасс арены.

Уряд повертає Ярославському гроші, вкладені ним у реконструкцію стадіону в Харкові
Уряд повертає Ярославському гроші, вкладені ним у...
Стадіон
Стадіон "Україна" у Львові може прийняти матч Україна-Греція
Реконструкція стадіону
Реконструкція стадіону "Металіст"
Проект стадіону «Металіст» отримав Державну премію України
Проект стадіону «Металіст» отримав Державну премію України
FeedBurner|RSS|Карта сайту|Каталог|Календар подій|Мобільна версія|Реклама на сайті|Статистика

Copyright © 2009-2012 stadion.lviv.ua, ЄВРО-2012 Львів, Україна
При використанні інформації та матеріалів з сайту активне посилання на stadion.lviv.ua є обов'язковим.
Зауваження та пропозиції приймаються: